Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η Άνω Μερά 1-0 τους Αγιους Αναργύρους

Σπουδαίο τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία πανηγύρισε η Άνω Μερά που επικράτησε με 1-0 των Αγίων Αναργύρων στο γήπεδο "Δωρόθεος Στέκας" της Μυκόνου για την 11η αγωνιστική.

Μετά την ισοπαλία στα Άνω Λιόσια, τη νίκη επί του Μοσχάτου και το Χ στου Ζωγράφου η ομάδα του Νίκου Κωτσοβού βάζει ακόμη ένα πολύτιμο τρίποντο στη συλλογή της φτάνοντας τους 13 βαθμούς.

Από την άλλη για πέμπτο ματς οι Άγιοι Ανάργυροι παρέμειναν χωρίς νίκη παρότι πραγματοποίησαν αρκετά καλή εμφάνιση.

Στο α' μέρος οι φάσεις που δημιουργήθηκαν μπροστά από τις δυο εστίες ήταν ελάχιστες με τους φιλοξενούμενους να έχουν υπέρ τους τον αέρα όμως δεν μπόρεσαν να τον αξιοποιήσουν.

Στο β' μέρος αντίθετα, η Άνω Μερά που είχε αυτό το πλεονέκτημα δεν το εκμεταλλεύτηκε αφού οι Άγιοι Ανάργυροι είχαν την πρωτοβουλία και κάποιες προϋποθέσεις για γκολ.

Μετά το 65' οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 81' πέτυχαν το γκολ που έκρινε το ματς με κεφαλιά του Μπρένο, ενώ δοκάρι στο 79' είχε ο Ζυγκερίδης.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

12' Ο Λεσάι βρέθηκε έξω από την περιοχη όμως την τελευταία στιγμή ο Ανδρέου απομάκρυνε.

37' Φάουλ Τσερκώνη η μπάλα παίρνει περιέργη τροχιά και ο Παλιούρας διώχνει σε κόρνερ.

40' Σέντρα Λάλα κεφαλιά Λαθούρη όμως η μπάλα περνάει παράλληλα άουτ.

50' Σέντρα-σουτ Λάλα και κόρνερ.

51' Δημιουργείται μια αναμπουμπούλα στην άμυνα της Άνω Μεράς όμως οι Άγιοι δεν μπορούν να σκοράρουν.

53' Κεφαλιά Βυζανιάρη μετά το κόρνερ ο Παλιούρας μπλοκάρει.

56' Φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι για την απόφαση του β' βοηθού Γαρούφο, θεωρώντας ότι κακώς ανακόπτει τον Τσερκώνη ενώ βρίσκονταν απέναντι από τον Παλιούρα.

57' Σουτ Ζυγκερίδη μπλοκάρει ο Χανιώτης.

74' Φαόυλ Σεχολάρι στα σώματα.

76' Φάουλ Λεσάι μπλοκάρει ο Χανιώτης.

78' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩ ΜΕΡΑ. Σουτ του Ζυγκεριδη η μπάλα στο δοκάρι.

79' Φωνάζει για πέναλτι η Άνω Μερά σε μαρκάρισμα που δέχτηκε ο Λεσάι μέσα στην περιοχή.

81' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΆΝΩ ΜΕΡΑ. Μετά από κόρνερ ο Μπρένο με κεφαλιά κάνει το 1-0.

ΑΣ ΑΝΩ ΜΕΡΑΣ (Νίκος Κωτσοβός) Παλιούρας, Καλαγκάνης, Κωφοκώτσιος, Λένγκα, Αχείμαστος, Σούλτσε, Ντατίδης, Λεσάι (90+3 Καλαμάρης), Ζυγκερίδης, Παλαιοπάνος (72' Μπρένο), Μεζίνι.

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Δημήτρης Καλύκας): Χανιώτης, Κατσίβελας (89' Δεγαϊτας), Βυζανιάρης, Πιπίνης, Ανδρέου, Τσερκώνης (89' Μπαλατσούρας), Λαθούρης (63' Σταύρου), Μαυρομματάκης, Σεχολάρι, Καμπόσος, Λάλα.