Ξεκόλλησε από την τελευταία θέση ο Φωστήρας που πήρε την πρώτη του νίκη

Τη χαρά της νίκης γεύτηκαν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα οι παίκτες του Φωστήρα Ηλιούπολης, επικρατώντας της Θύελλας Αγίου Δημητρίου, ξεφεύγοντας από την τελευταία θέση του πρωταθλήματος

Του Ρωμανού Λειβαδίτη

Οι γηπεδούχοι πλέον βρίσκονται αυτοί τελευταίοι και θα ψάξουν τους απαιτούμενους βαθμούς στις επόμενες αγωνιστικές. Ο Φωστήρας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι χάνοντας ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Εν τέλει, η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 0-0 και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, με τις δύο αλλαγές που πραγματοποίησαν στην ανάπαυλα. Και πάλι, το συγκρότημα του Φωστήρα απείλησε πρώτο στο 60' με φάουλ του Βενέτι που κατέληξε στο δοκάρι, φανερώνοντας το τι θα επακολουθούσε. Το σκορ άνοιξε ο Παπαευθυμίου με πλασέ στο 72' έπειτα απο ολιγωρία της άμυνας της Θύελλας, με τον Φατσέα να διαμορφώνει το 0-2 δώδεκα λεπτά αργότερα, με ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Νίκος Παπαρούνης): Π. Ζαγαρέλος, Μπαλάσκας (80' Σ. Τζελέφας), Νταλάκας, Παπανδρέου, Στεργιάκος, Μπαρδώσας, Κουκοβίνης, Νούλας (46' Ελευθεριάδης), Χαλεπιάν (46' Λαναράς), Παπανικολάου (70' Κωστόπουλος), Μινάι

ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Γιάννης Μητρούσης): Γιαννούτσος, Τριανταφυλλάκης, Ν. Ασωνίτης, Τσαπικούνης, Βαμβακερής, Λιάπας, Τσαπούρας (65' Παπαευθυμίου), Καραγιάννης, Γιαννίος (62' Ζώης), Βενέτι (82' Καλτσής), Φατσέας (90' Μίζιος) Διαιτητές: Κωσταγιάννης, Αρβανίτης, Γαλάνης