Στην παράταση ο Καραβάς, 3-2 τους Φιλάθλους

Δύσκολο αποδείχθηκε το έργο του Καραβά για την πρόκριση στη συνέχεια του Κυπέλλου Πειραιά.

Σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Μοσχάτου, η ομάδα της Παλαιάς Κοκκινιάς λύγισε στην παράταση την αντίσταση των Φιλάθλων, επικράτησε με 3-2 και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του θεσμού. Οι κυανόλευκοι πήραν το προβάδισμα στο 34ο λεπτό με πλασέ του Σιδηρόπουλου (0-1), με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα ίσια με σουτ του Θεοδωρόπουλου στο 54' (1-1). Στο 80ο λεπτό ο Καραβάς προηγήθηκε πάλι με σουτ του Νικολόπουλου στο «Γ» της εστίας (1-2), όμως οι Φίλαθλοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν ξανά με κεφαλιά του Μαθιουδάκη στο 90' (2-2), οδηγώντας το ματς στον πρόσθετο χρόνο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά για να φτάσουν στο γκολ της πρόκρισης, το οποίο σημείωσε ο Μπουρντένης με θαυμάσια προσωπική ενέργεια και πλασέ για το 2-3, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Ζησιμόπουλος, Κεφαλιάκος-Πουλόπουλος

ΦΙΛΑΘΛΟΙ (Θοδωρής Ντέμος): Λυμπέρης, Γκέρτζος, Φισκατόρης, Μελάς, Σιδερόπουλος, Φαναρίτης (67' Μαθουδάκης), Θεοδωρόπουλος (80' Μέρντα), Νταβέλης (103' Αντωνάκος), Βαζαίος (67' Καζαντίδης), Μπακοθανάσης (80' Ξαφάκης (103' Οικονόμου)), Τσέλα

ΚΑΡΑΒΑΣ (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Μπαντίκος, Γκούμας (60' Κουτσοποδιώτης), Τσίνα (60' Ηλιάδης), Ντούμπερετ, Τζαφέρι, Παυλίδης, Νικολόπουλος, Μάτσης (101' Κάραβος), Παρασκευόπουλος (67' Μπουρντένης), Κοντογιαννόπουλος (60' Ζότο), Σιδηρόπουλος