Σπουδαία η Ρόδος που άλωσε το Βολο

Σπουδαία Νίκη πανηγύρισε η Ρόδος μέσα στο Βόλο κόντρα στην τοπική Νίκη επικρατώντας με 1-2

Το ματς είχε αρκετά καλό ρυθμό κυρίως στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να πιστοποιηθούν δικαίως χαρακτηρίζεται δύο από τις ποιοτικότερες στην κατηγορία.

Στο 49 ο Μέτσε με προβολή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Τσίπρα στο 62 να εκμεταλλεύεται το λάθος του Περιστερίδη ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ατυχία παρόλα αυτά χτύπησε για ακόμη μία φορά την πόρτα των γηπεδουχων καθώς στο 88 κέρδισαν πέναλτι όμως ο Πίτκας είπε όχι στον Ροχανο με το 1-1 να παραμενει

Έτσι αφού δεν μπήκε το πέναλτι η Ρόδος χτύπησε στις καθυστερήσεις αφού μετά από κόρνερ ο Μαρτσάκης με κοντινό πλασέ πέτυχε το 1-2

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

7' Τρομερή ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου. Ο Ροχάνο έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ από δεξιά η μπάλα πέρασε άουτ.

10' Σέντρα Ρεβυθόπουλου η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον Περιστερίδη.

15' Κάθετη πάσα στον Τζοβάρα ο Πίτκας προλαβάινει και μπλοκάρει.

31' Φάουλ Κρουθ η μπάλα πάνω από την εστία του Πίτκα.

46' Καλή στιγμή για τη Νίκη Βόλου. Σουτ του Τζοβάρα λίγο άουτ.

49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ. Ο Ροχάνο κάνει τη σέντρα η κεφαλιά του Τζοβάρα καταλήγει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μέτσε με πλασε κάνει το 1-0.

51' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ. Ο Μακρής κάνει το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι ΓΚ

59΄Τετ α τετ του Κρουθ με τον Πίτκα με τον τελευταίο να νικάει τον Ισπανό.

65' Ο Γκονζάλες κάνε ιτο σουτ και ο Πίτκας απομακρύνει.

62 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ. Ο Περιστερίδης έκανε το λάθος και ο Τσίπρας που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έκανε το 1-1.

88 Κερδίζει πέναλτι η Νίκη Βόλου. Ο Ροχανο ανατράπηκε από τον Ρεβυθοπουλο και ο διαιτητής υπέδειξε την ασπρη βούλα.

Ο Ροχανο ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Πίτκας απέκρουσε

90+2' Ο Μαρτσάκης με προβολή μετά από Κόρνερ δίνει το προβάδισμα στα ελάφια.

Π.Α.Ε. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Πολίμος (80 Σαλαμούρας), Αλιατίδης, Τσιμπούκας, Καλουτσικίδης, Μπόσιο (64' Γκονζάλες), Μέτσε, Γκαρσία, Τζοβάρας (56' Μπιτσάκος), Κρούθ, Ροχάνο.

Π.Α.Ε. ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος, Καψάλης, Σουλάι (55' Δελαπόρτας (78 Μαρτσακης)), Πεχλιβανόπουλος, Καραγιώργης, Μπαξεβάνος, Τσίπρας (78' Ριτάκο), Αρναρέλλης, Σερέντιουκ (74' Βουργουντζής), Μακρής (55' Νικολόπουλος).