Αέρας στον Ασπρόπυργο ο Βλαχιώτης

Υγιεινός περίπατος, με 0-4 στον Ασπρόπυργο, για τον Βλαχιώτη, ο οποίος μένει ζωντανός στη μάχη της παραμονής.

Μεγάλη νίκη με 0-4 και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μάρτσεφ (2 γκολ, 1 ασίστ και 1 δοκάρι) πήρε ο Αστέρας Βλαχιώτη στον Ασπρόπυργο και πλέον έχει βάσιμες ελπίδες σωτηρίας
Έχοντας κάνει το τέλειο πρώτο ημίχρονο και σωστή διαχείριση στο δεύτερο, ο Αστέρας Βλαχιώτη κατάφερε να πάρει μία πολύ μεγάλη και συνάμα σημαντική νίκη για τη συνέχεια στον Ασπρόπυργο.
Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη, μπήκε πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και αφού σπατάλησε μία ευκαιρία στο 10’ με τον Καλλέργη, 2 λεπτά αργότερα μπήκε μπροστά στο σκορ, έπειτα από πολύ ωραία ενέργεια του Μάρτσεφ, ο οποίος αφού πέρασε τον Αργυρόπουλο, άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ. Ο ίδιος παίχτης στο 14’ έφτασε μισό βήμα από το 0-2, όμως ο Ντιμίτροβιτς τον νίκησε σε τετ α τετ. Αφού δεν τα κατάφερε ο Βούλγαρος, το έκανε στο 28’ ο Παπουλής, όταν έπειτα από μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Μπρακαμόντε έκανε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Παπουλή που βγήκε φάτσα με τον Ντιμίτροβιτς και δεν λάθεψε για να κάνει το 0-2. Ο Βλαχιώτης μάλιστα 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου έφτασα μισό βήμα από το 0-3, όταν ο Μάρτσεφ επιχείρησε σουτ από τα 25 μέτρα, όμως η μπάλα… δεν του έκανε το χατίρι, αφού προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
Το δεύτερο μέρος, έχει πολύ διαφορετική όψη. Ο Ασπρόπυργος μπήκε πολύ ορεξάτος, ωστόσο έδειχνε να μην μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω κάθε φορά που έφτανε έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έκαναν υποδειγματική άμυνα. Έτσι, από τη στιγμή που δεν κατάφερε ο Ασπρόπυργο, να μετουσιώσει σε γκολ τις λιγοστές στιγμές που δημιούργησε, μετά το 75’ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά τους απαραίτητους χώρους και έδωσαν στην αναμέτρηση διαστάσεις θριάμβου. Στο 76’ ληρθε το 3ο γκολ, ύστερα από ακόμη μία αντεπίθεση και πρωταγωνιστή τον Μάρτσεφ, ο οποίος αφού πέρασε τον πορτιέρε των γηπεδούχων έγραψε το 0-3 και 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Μπρακαμόντε έγραψε το τελικό 0-4 με σου προ κενής εστίας, έπειτα από σέντρα του Μάρτσεφ.
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, ο τραυματισμός τους Καλλέργη, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με εξάρθρωση ώμου.
Ασπρόπυργος (Φυντάνης): Ντμίτροβιτς, Παπαθανασίου(70’ Κατίδης), Αργυρόπουλος, Θεοδώρου(46’Τριποτσέρης), Ναά, Ζαχαράκης, Μουκίδης Β., Ζαχαρός(29’ Βασιλείου), Τραορέ, Λάμπογλου(46’ Μαρούδας), Κυριαζής
Αστέρας Βλαχιώτη (Γκουτσίδης): Παϊτέρης, Μπρακαμόντε, Μάρτσεφ, Καρβούνης, Κορνέζος, Νικολάου, Σκεντεράι, Τουλίκας(63’ Πρίκας), Παπούλης(75’ Βερνάρδος), Παπουτζίδης(61’Ζαΐμι), Καλλέργης