Σπουδαίο διπλό για την Άνω Μερά 0-2 τον Πανθηραϊκό -Έσπασε το αήττητο των Σαντορινιών

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Άνω Μερά που πέρασε από τη Σαντορίνη (0-2) και ανάγκασε τον Πανθηραϊκό να υποστεί την πρώτη του εντός έδρας ήττα από τον Δεκέμβριο του 2017.

Μετά από 4 ήττες στα τελευταία 4 παιχνίδια της, η Άνω Μερά κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα του Πανθηραϊκού και να φτάσει τους 23 βαθμούς, ενώ οι Σαντορινιοί έμειναν στους 32.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Άνω Μερά πήρε το προβάδισμα με τον Παλαιοπάνο στο 19.

Ο Πανθηραϊκός ήταν καλύτερος στο δεύτερο μέρος αλλά οι Μυκονιάτες ήταν εκείνοι που βρήκαν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μεζίνι να «κλειδώνει» τη νίκη στο 78'.

Οι καλύτερες φάσεις

Ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό. Ο Βαλαβανόπουλος έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο

19’ Γκολ για την Άνω Μερά. Στην πρώτη καλή φάση της στο παιχνίδι, ο Κωνσταντινίδης από δεξιά βρήκε τον Παλαιοπάνο στη μικρή περιοχή κι αυτός από κοντά έκανε το 0-1.

26’ Τρία λεπτά διακοπή στο παιχνίδι λόγω τραυματισμού του Σαββίδη και διαπληκτισμών στους δύο πάγκους

31’ Ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό. Ο Μεζίνι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

36’ Ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό. Ο Λέγκας εκτέλεσε απευθείας το μακρινό φάουλ αλλά ο Ζωντός έδιωξε τη μπάλα.

---

57' Ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό. Πρώτα ο Βαλαβανόπουλος και στη συνέχεια ο Κορέτα προσπάθησαν να σκοράρουν αλλά ο Παλιούρας αντέδρασε σωστά και τις δύο φορές και έδιωξε σωτήρια τη μπάλα

73' Ο Κόντι έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή σύμφωνα με τον διαιτητή. Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Πανθηραϊκού.

75' Ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό. Ο Βαλαβανόπουλος έκανε την κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Παλιούρα

78' Γκολ για την Άνω Μερά. Ο Κωνσταντινίδης βγήκε απέναντι στον Ζωντό, εκείνος απέκρουσε αλλά ο Μεζίνι που ακολουθούσε τη φάση, πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά.

89' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό. Ο Σεΐτι έκανε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

92' Ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό. Ο Κόντι σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Παλιούρας μπλόκαρε τη μπάλα

Πανθηραϊκός: Ζωντός, Τσόπελας (82' Νομικός), Χούσα, Λαμπρόπουλος (46' Αντωνιάδης), Παληγεώργος, Λούκα, Κόντι, Παπασάββας, Κορέτα (68' Σεΐτι), Βαλαβανόπουλος, Κορακιανίτης

Άνω Μερά: Παλιούρας, Καλαγκάνης, Ντατίδης, Αχείμαστος, Κωνσταντινίδης (92' Μπρένο), Μεζίνι (84' Καλαμάρης), Σαββίδης, Λένγκα, Παλαιοπάνος (69' Νάκας), Σαλταμάρας, Σούλτσε