Σημαντικό βαθμό ο Αήττητος

Ο Αιολικός ήταν καλύτερος, σκόραρε σε ένα κομβικό σημείο του ματς με πέναλτι του Μπουρού (75'),αλλα δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς στην ευκαιρία του Κόρνεφ που κατέληξε στο δοκάρι, με αποτέλεσμα στη μία και μοναδική φάση του Αήττητου να δεχθεί την ισοφάριση. Το τελικό 1-1 είναι σαν ήττα για την ομάδα της Μυτιλήνης, που πέταξε τσάμπα δύο βαθμούς στον "Ταρλά".

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε από τον Αιολικό, με τον Λαμπράκη να σουτάρει εκτός περιοχής και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 7' ο Αγριμάκης έκλεψε την μπάλα και έβγαλε γρήγορα στην κόντρα επίθεση τον Αιολικό, αλλά το σουτ του Παλαμουτσή έφυγε ψηλά άουτ. Λίγο μετά (10'), ο Τζανουλίνος εκτέλεσε φάουλ χωρίς να ανησυχήσει τον Σφύρλα.

Στο 12' ο Λαμπράκης ξέφυγε με ωραία ντρίπλα από τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά ο Σπόλιαριτς στη συνέχεια κλείστηκε και δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός. Αμέσως μετά, ο Κρητικός σούταρε προς την εστία, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ (14').

Ο Αήττητος προσπάθησε με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει προβλήματα στον Αιολικό και στο 21' ακυρώθηκε σωστά γκολ του Δρίτσα ως οφσάιντ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης κόπηκε από το κεντρικό δίδυμο της ομάδας της Μυτιλήνης μπαίνοντας κατά μέτωπο (22'). Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ισοπαλία.

Στο δεύτερο μέρος ο Αιολικός απείλησε στο 50' σε σέντρα του Μπουρού, αλλά ο Αγριμάκης δεν κατάφερε να βρει τον αμαρκάριστο Κόρνεφ. Στο 53' ο Λαμπράκης σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα Στεφανίδη, αλλά ο Αιολικός συνέχισε να πιέζει και στο 59' ο Μπουρούς είδε την μπάλα να κοντράρει στο πλασέ του, καταλήγοντας κόρνερ. Στο 70' ο Μπουρούς βρέθηκε απέναντι από τον Στεφανίδη, σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία, αλλά σούταρε άουτ.

Η υπέροχη του Αιολικού καρποφόρησε στο 73ο λεπτό, όταν ο Λαμπράκης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, κερδίζοντας πέναλτι. Την έσχατη των ποινών εκτέλεσε ο ίδιος, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Ο Αήττητος προσπάθησε να απαντήσει με τον Γερόλυμο στο 78', αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Αιολικός έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ μετά από κόρνερ του Λαζαρίδη, αλλά ο Κόρνεφ σημάδεψε το δοκάρι στο 79ο λεπτό. Και αφού δεν έγινε το 2-0, ο Αήττητος ισοφάρισε στο 87' μετά από εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να κοντράρει στον Καλαφάτη και να καταλήγει στα δίχτυα του Σφύρλα για το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Αιολικός δεν κατόρθωσε να βρει δεύτερο γκολ, με τον Λαμπράκη στις καθυστερήσεις να χάνει την τελευταία ευκαιρία του ματς, σουτάροντας πάνω στον τερματοφύλακα.

Το τελικό 1-1 αφήνει τον Αιολικό ανικανοποίητο, αφού ήταν καλύτερος και δικαιούταν τη νίκη, με τον Αήττητο να παίρνει τον βαθμό και να πανηγυρίζει έξαλλα την ισοπαλία.

Συνθέσεις:

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Παππάς - Αντωνάκας): Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Κρητικός, Βαλιός, Παλαμουτσής (68' Σεκού), Σπόλιαριτς, Λαζαρίδης, Κόρνεφ (82' Τσομπανέλλης), Μπουρούς, Λαμπράκης

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Τσιώλης): Στεφανίδης, Γραμματίκας (77' Στυλιανόπουλος), Ασλάνι (56' Τσακυργιάννης), Σπίντζος, Βενέτης, Ντουσάι, Χουσελάς (64' Πρέντι), Ανγκέλι, Δρίτσας (70' Αρκουμάνης), Τζανουλίνος, Γερόλυμος