Ζουρούδης: Εξαιρετικά χρήσιμο φιλικό!

Την ευκαιρία να δει τους ποδοσφαιριστές του να αγωνίζονται κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο είχε ο Πέτρος Ζουρούδης το απόγευμα της Κυριακής (10/10).

Ο Άγιος Ιερόθεος μπορεί να γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη, ωστόσο ο νεαρός προπονητής είχε την ευκαιρία να βγάλει αρκετά συμπεράσματα για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα του λίγο πριν την έναρξη. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι, μιλώντας στο Soccerlive, χαρακτήρισε το φιλικό εξαιρετικά χρήσιμο. «Αντιμετωπίσαμε μία ομάδα διαφορετικού επιπέδου από τη δική μας. Δεν αναφέρομαι καν στη φανέλα, την ιστορία και το μέγεθος του Πανιωνίου, αλλά στη δυναμικότητά του, μια και γνωρίζουμε ότι σε όποιον όμιλο κι αν βρεθεί, θα έχει υψηλότατους στόχους. Σαφώς δοκιμάσαμε πολλά πράγματα. Είναι σίγουρο ότι θα βρούμε μπροστά μας κάποιες τέτοιας δυναμικότητας ομάδες, επομένως το φιλικό ήταν εξαιρετικά χρήσιμο για εμάς» σχολίασε αρχικά ο τεχνικός των κιτρινόμαυρων, για να προχωρήσει σε ανάλυση της εικόνας που είχε ο αγώνας: «Στο πρώτο ημίχρονο είχε την πρωτοβουλία απόλυτα ο Πανιώνιος. Κατά κάποιο τρόπο, είχαμε επιλέξει να δώσουμε χώρο, όμως σε κάθε περίπτωση ήταν η ομάδα που ζητούσε κάτι παραπάνω και που πέτυχε ένα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο καναμε κάποιες αλλαγές και βελτιώσαμε την παρουσία μας. Μάλιστα, είχαμε ένα δεκαπεντάλεπτο, πάνω στο οποίο ίσως πατήσουμε για να πάρουμε πράγματα. Βγάλαμε πολύ ενεργητικότητα, ενώ θα μπορούσαμε αν όχι να έχουμε γυρίσει το ματς, τουλάχιστον να το έχουμε ισοφαρίσει. Κόντρα στη ροή του αγώνα έγινε το 2-0 από ένα λάθος μας κι έπειτα ο ρυθμός έπεσε από τις αλλαγές που έγιναν και από τις δύο πλευρές».