Επιβλητική η Ηλιούπολη, 0-2 την Μαρκό και πάει στο ντέρμπι... τίτλου με ψυχολογία

Επιβλητική ήταν η εμφάνιση της Ηλιούπολης στο Μαρκόπουλο, με τον Ήλιο να επικρατεί με 0-2 της ομώνυμης Μαρκό, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου.

Ο Ήλιος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ισοπαλία του Πανιώνιου στην Καλλιθέα με τον  Εθνικό και πλέον μείωσε τη διαφορά στο -1 από τη πρώτη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανώτεροι κυρίως στο α' μέρος αφού δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ και σίγουρα το φτωχό... 0-1 δεν αποτυπώνει το σκορ ημίχρονου.

Όσον αφορά την Μαρκό δεν κατάφερε να πάρει βαθμό η βαθμούς παραμένοντας στις χαμηλές θέσεις της κατάταξης.

Η νίκη αυτή δίνει ψυχολογία στον Ήλιο ενόψει του ντέμρπι που θα γίνει σε δυο Κυριακές στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνι, παιχνίδι που θα καθορίσει την υπόθεση πρώτη θέση.

Στο α' μέρος το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων αφού πέρα από το γκολ που πέτυχαν στο 38' με τον Γεμιστό με κεφαλιά, έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμα.

Από την άλλη η Μαρκό είδε να χάνει τον αρχηγό της, Νίκο Γκεμίση γεγονός που επηρεάσε τους πράσινους σε μεγάλοβαθμό.

Στην επανάληψη η Ηλιούπολη είδε την ατυχία να της γυρίζει την πλάτη αφού έχασε τον Ταβάρες λόγω τραυματισμού. Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατέβασαν ρυθμούς αφού στο 63' έγινε το 0-2 με το αυτογκολ του Σκόρβο μετά το παράλληλα γύρισμα του Γεμιστού.

Στα εναπομείντα λεπτά η Ηλιούπολη έκανε διαχείριση το σκορ δεν άλλαξε και πλέον πάει στο ντέρμπι της Νέας Σμύρνης με άλλη ψυχολογία.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

6' Τραγικό λάθος του Μανωλιά ο Γεμιστός φάτσα με το τέρμα όμως το σουτ του τελευταίου σταμάτησε στον Χαλκίδη.

17' Σέντρα Γάγγου κεφαλιά Ταβάρες στην αγκαλιά του Χαλκίδη.

20' Σέντρα πάρε βάλε του Ταβάρες στον Γεμιστό ο τελευταίος κάνει το πλασέ και η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ.

23' Μαγική σέντρα Βινίσιους στο ύψος του πέναλτι, ο Ταβάρες κάνει την προβολή όμως ο Χαλκίδης διώιχνει σε κόρνερ.

27' Σέντρα Γλυνού η μπάλα περνάει απ' όλους και φτάνει στο Γεμιστό το σουτ του τελευταίου στην αγκαλιά του Χαλκίδη.

38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ. Ο Τσατσαρής δίνει με κεφαλιά πάρε βάλε στον Γεμιστό που κάνει το 0-1.

43' Ο Λάμπι έφυγε μόνος του μπροστά από την περιοχή της Μαρκό, όμως δεν έκανε καλή πάσα στον μαρκάριστο Ταβάρες.

48' Φάουλ Σκόρβο άουτ.

52΄Μακρινό σουτ Κώτσι άουτ.

58' Μεγάλη φάση για την Ηλιούπολη. Ο Πολίτης έκανε τη σέντρα ο Βινίσιους έκανε την κεφαλιά ο Χαλκίδης έδιωξε και στην επαναφορά μετά από στρώσιμο ο Γεμιστός έστειλε τη μπάλα άουτ.

63' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ. Ο Γεμιστός γύρισε τη μπάλα από αριστερά η μπάλα βρήκε πάνω στον Σκόρβο και ξεγέλασε τον Χαλκίδη για το 0-2΄.

ΜΑΡΚΟ (Λουκάς Καραδήμος) Χαλκίδης, Ξυγκάκης (46' Νικολόπουλος), Μανωλιάς (46' Κοκαβέσης), Μαντζώρος, Γκούρας, Σκόρβο, Γκεμίσης (19' λ.τρ. Κώτσι), Χίσο, Σέμε, Καρυτινός (64' Κοβάνης), Δηλαβέρης (76' Πρέντι).

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Τάσος Τασιόπουλος) Μακρυωνίτης, Πολίτης, Αγοραστος, Τσατσαρής, Γάγγος (90+2 Γεωργιάδης), Ταβάρες (55' λ.τρ. Κώτσι), Βινίσιους (83' Ρέτζο). Λάμπι, Γλυνός, Γεμιστός, Ντόκο (90+2 Κωτσαλάς)