Ξέφυγε η Ρόδος, 4-3 τη Μαρκό

Παρά το γεγονός πως ισοφαρίστηκε πριν το ημίχρονο, η Ρόδος είχε τα ψυχικά αποθέματα και επικρατώντας με 4-3 του Μαρκό εντός έδρας, ξέφυγε στο +7 από τους διώκτες της και ατονίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία στην πορεία της προς τον τίτλο.

Το ματς
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για τους φιλοξενούμενους αφού μόλις στο 3' κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, όταν μετά από σέντρα του Ατματζίδη, ο Χίσο βρέθηκε αμαρκάριστος και ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά, νίκησε τον Τζήμα και έκανε το 0 - 1, "παγώνοντας" το Δημοτικό Στάδιο. Η Ρόδος δεν πτοήθηκε, ανέβασε αισθητά την απόδοση της και μπόρεσε γρήγορα - γρήγορα να φέρει το ματς στα ίσα στο 7' με τον Μπουντόπουλο να κάνει ένα εξαίσιο πλασέ από μέση απόσταση και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Μπαλασάκη, διαμορφώνοντας το 1 - 1. Μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων, τα "ελάφια" ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο ματς και πίεσαν τα αντίπαλα καρέ. Στο 15' ο πορτιέρο της Μαρκό έδιωξε εντυπωσιακά μια απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Δελαπόρτα και στο 17΄ήρθε η ολική ανατροπή στο ματς όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουντόπουλου, ο Κανταρτζής πηδώντας ψηλότερα από όλους, έκανε το 2 - 1 με σχετική ευκολία. Η Ρόδος ήταν καταιγιστική και δύο λεπτά αργότερα, κατάφερε να τριπλασιάσει τα τέρματα της. Συγκεκριμένα μετά από ωραία παράλληλη σέντρα του Ραχήμ, ο επερχόμενος Βουργουντζής με άψογο πλασέ στην κίνηση, έκανε το 3 - 1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς

Βρήκαν αντίδραση οι φιλοξενούμενοι
Παρά το γεγονός πως το ματς κυλούσε όπως ακριβώς θα ήθελαν οι γηπεδούχοι, η Μαρκό όχι μόνο δεν παράτησε το παιχνίδι, αλλά κατάφερε να το φέρει στην ισοπαλία πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ατματζίδη, ο Αλεξίου έκανε μια κεφαλιά - πάσα και ο Γκεμίσης με ψύχραιμο πλασέ, έκανε το 3 - 2, ξαναβάζοντας στο "κόλπο" την ομάδα του. Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο ημίχρονο και πιό συγκεκριμένα στο 44', σε μια ανύποπτη φάση και έπειτα από κόντρα σε σώμα αμυνόμενου μετά από σούτ του Αλεξίου, η μπάλα στρώθηκε στον Σαμιό και αυτός από κοντά, "έγραψε" το 3 - 3 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Μονόλογος η επανάληψη
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου μπήκε στο ματς με ξεκάθαρη διάθεση να "κλείσει" στα καρέ τους, τους φιλοξενούμενους, με τους "πράσινους" να είναι αρκετά καλύτεροι καθόλη τη διάρκεια της επανάληψης. Στο 46' ο Δελαπόρτας δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση αλλά δε βρήκε τον επιθυμητό στόχο και στο 68' οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι πάνω στον Ραχήμ από αντίπαλο αμυντικό, όμως ο ρέφερι του ματς έδειξε "παίζεται". Το πολυπόθητο γκόλ για τους "πράσινους" επιτεύχθηκε στο 70' , όταν έπειτα από σέντρα του Κανταρτζή, ο Χατζησάββας βρέθηκε αμαρκάριστος στο απέναντι δοκάρι και με πλασέ στην κίνηση, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπαλασάκη, διαμορφώνοντας το 4 - 3. Τα "ελάφια" παίζοντας έξυπνα και με υπομονή μέχρι το τέλος, μπόρεσαν να διαχειριστούν με σχετική ευκολία το υπέρ τους αποτέλεσμα και να πάρουν μια σημαντική νίκη η οποία τους οδηγεί στο +7 από τους διώκτες τους και παράλληλα τους κάνει πρωταθλητές χειμώνα.

MVP:
Ο Αλέξανδρος Αμπντέλ Ραχήμ ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της αναμέτρησης.Ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός της Ρόδου, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και από τα πόδια του ξεκίνησαν πολλές αξιόλογες επιθέσεις για την ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου.

Στο ύψος του:
Ο Παναγιώτης Ατματζίδης ξεχώρισε από πλευράς Μαρκό. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός ο οποίος έπαιζε κόντρα σε μια πρώην ομάδα του, δημιούργησε τα δύο από τα τρία γκόλ των φιλοξενούμενων και είχε γενικά εξαιρετική παρουσία.