Πάτησε κορυφή ο Ιερόθεος 2-1 τον Πανθηραϊκό

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Άγιος Ιερόθεος επικράτησε με 2-1 του Πανθηραϊκού στη Χωράφα πιάνοντας έτσι στην κορυφή την Καλλιθέα και τη Θύελλα Καμαρίου.

Το συγκρότημα του Ισίδωρου Σταυριανού μετά το τρίποντο την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Ερμή Κορυδαλλού και την πρόκριση στο Κύπελλο επί της Διάνας πήρε μια μεγάλη νίκη που του δίνει τη δυνατότητα να κοιτάζει το μέλλον πιο αισιόδοξα.

Η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερίσεις και τελικά να παραμείνει στους 16 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το φοβερό σουτ του Τσαρκάνι στο 41' και ο Κομνηνός που ήρθε από τον πάγκο έκανε το 2-0 στο 85' με εξίσου ωραίο σουτ, ενώ για τον Πανθηραϊκό μείωσε στο 95' ο Σέιτι.

Οι καλύτερες φάσεις

7' Καλή στιγμή για τον Ιερόθεο. Ο Κράσι βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ζωντού.

17' Καλή στιγμή για τον Ιερόθεο. Μακρινό σουτ του Ντάφλα εκτός περιοχής, έδιωξε ο Ζώντος.

28' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιερόθεο. Ο Νομικός μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά ο Ζωντός έδιωξε.

37' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιερόθεο. Ο Κράσι πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε ένα εκπληκτικό σουτ αλλά ο Ζωντός είπε και πάλι όχι και έδιωξε με υπερένταση.

40' Καλή στιγμή για τον Πανθηραϊκό. Ο Φουάσης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά αλλά ο Περιάλης δεν βρήκε καλά την μπάλα και οι γηπεδούχοι απομάκρυναν.

41' Γκολ για τον Ιερόθεο. Ο Τσαρκάνι με φοβερό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ζωντό και έκανε το 1-0.

43' Καλή στιγμή για τον Πανθηραϊκό. Ο Φουάσης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από τα δεξιά αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ρουμπή.

46' Καλή στιγμή για τον Ιερόθεο. Ο Νομικός έκανε το σουτ από τα αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

54' Καλή στιγμή για τον Ιερόθεο. Ο Τσαρκάνι έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ.

67' Καλή στιγμή για τον Πανθηραϊκό. Ο Φουάσης εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ, ο Παληγεώργος έκανε την προβολή αλλά ο Ρουμπής πρόλαβε και μάζεψε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

72' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιερόθεο. Ο Μπριστογιάννης έκανε το σουτ εντός περιοχής από τα δεξιά αλλά ο Ζωντός έκανε ωραία επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ.

75' Καλή στιγμή για τον Πανθηραϊκό. Ο Ντούνιας έκανε το ξαφνικό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Ρουμπής μπλόκαρε τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

83' Καλή στιγμή για τον Ιερόθεο. Ο Μουκίδης έκανε το δυνατό σουτ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ζωντού.

85' Γκολ για τον Ιερόθεο. Ο Κομνηνός πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Μπιρμπίλη και έκανε το 2-0.

95' Γκολ για τον Πανθηραϊκό. Ο Σέιτι έγινε κάτοχος μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Διαιτητής ήταν ο κ. Ανδριανός με βοηθούς τους κ.κ Κακοφώνη και Οικονόμου

Άγιος Ιερόθεος (Ισίδωρος Σταυριανός): Ρουμπής, Σημάκος (77' Μαδαμαδιώτης), Αποστόλου, Μεταλλινός, Τσατσαρής, Μουκίδης, Τσαρκάνι (80' Μπαντής), Νταφλας, Κράσι, Βουτσιώτης (62' Κομνηνός), Νομικός (55' Μπριστογιάννης)

Πανθηραϊκός (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Ζωντός, Χίσα, Φουάσης, Μπιρμπίλη, Λούκας, Παληγεώργος (88' Βαλαβανόπουλος) , Παπασάββας, Κόντι, Ντούνιας, Περιάλης (71' Νομικός), Κορέτα (59' Σέιτι)