Ήταν ντέρμπι με τα όλα του

Παιχνίδι για γερά νεύρα ήταν αυτό που έγινε σήμερα στο γήπεδο της Αγίας Μαρίνας ανάμεσα στην τυπικά γηπεδούχο ομάδα, τη Θύελλα Ραφήνας και τον Παλληνιακό. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν δυνατά, ψυχωμένα δικαιολογώντας απόλυτα τον «τίτλο» του ντέρμπι. Το τελικό 1-1 βρήκε τους αντιπάλους με ανάμικτα συναισθήματα.

Και τούτο διότι το ματς ήταν μοιρασμένο. Στο πρώτο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι είχαν το πάνω χέρι, ειδικά μέχρι το 20΄, για να ισορροπήσει η Θύελλα, όμως ο Παλληνιακός ήταν αυτός που σκόραρε και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» μπήκαν φουριόζοι έκλεισαν στα καρέ τους την ομάδα του Παλληνιακού, όμως πολλές ευκαιρίες δεν είχαν κι όσες φορές έφθαναν στην εστία του Τσάκαλου δεν ήταν απειλητικοί. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο όπου εκτός από το γκολ της ισοφάρισης, τους δόθηκε μεγάλη ευκαιρία να γυρίσουν το ματς και στο τέλος να πανηγυρίσουν το τρίποντο. Δεν τα κατάφεραν όμως και στο τέλος «βολεύτηκαν» με το «Χ».

Ως ντέρμπι που ήταν δεν έλειψαν οι μουρμούρες, οι γκρίνιες και οι φωνές καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα. Σ αυτό φυσικά «συνέβαλε» και ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Πόγκας, ο οποίος επέτρεψε σε παίκτες, προπονητές και πάγκους να διαμαρτύρονται συνεχώς.

Ο Παλληνιακός έδειξε στοιχεία καλής ομάδας, βασικά στο πρώτο 45λεπτο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο «κάθισε» πίσω και δεν φάνηκε καθόλου. Αντίθετα με την Θύελλα όπου οι παίκτες του Ν. Μεσολόγγη μπήκαν νωθρά, ήταν ασύνδετοι,. έκαναν εύκολα το λάθος και γενικώς ήταν κακοί στο πρώτο ημίχρονο. Στην ανάπαυλα προφανώς «μεταμορφώθηκαν» διότι παρουσιάστηκαν εντελώς αλλαγμένοι προς το καλύτερο. Βοήθησαν σ αυτό και οι αλλαγές που έγιναν. Ίσως αν δεν είχαν επηρεαστεί από την πολύ «βαβούρα» και είχαν καθαρό μυαλό να έφθαναν στη νίκη.

Φάσεις και γκολ

Στο 5΄ ο Βλάχος έβγαλε μια ωραία σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας αλλά η κεφαλιά του Κυριόπουλου έφυγε άουτ

Μακρινό σουτ του Ματσαδέ στο 24΄ απείλησε την εστία του Τσάκαλου

Απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ του αρχηγού της Θύελλας, Αλεξ. Χαρακτίδη έφυγε άουτ

ΓΚΟΟΟΛ! Ο Παλληνιακός ανοίγει το σκορ 0-1 με εξαιρετικό πλασέ του Κυριόπουλου στο 33′

Στο 79΄ βολίδα του Κανελλόπουλου απέκρουσε ο Τσάκαλος σε κόρνερ

Στο 81΄ ο Μανδύλης από καλή θέση πιάνει κεφαλιά πάνω στον γκολκίπερ του Παλληνιακού

ΓΚΟΟΟΛ! Η Θύελλα ισοφαρίζει 1-1 με ωραία κεφαλιά του Κανελλόπουλου στο 82΄

Στο 87΄ οι Λιγνιτωρύχοι έχασαν εξαιρετική ευκαιρία να πάρουν το ματς όταν ο Μπουντάκης έφυγε «σφαίρα» μόνος του προς την αντίπαλη εστία όμως ο Τσάκαλος έπεσε σωτήρια στα πόδια του και αποσόβησε την εστία του από βέβαιη παραβίαση

Στο 92΄ ήταν η σειρά του Παλληνιακού να καρδιοχτυπήσει τους φίλάθλους του σε δυνατό διαγώνιο σουτ του Κάραβου ο Πάντος έδιωξε τη μπάλα και στην επαναφορά δεν βρέθηκε κάποιος να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Πόγκας με βοηθούς τους κ.κ. Τσιφλάκο, Νέγρη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Πάντος, Ντόσκας (61΄ Αράπης), Φύτρος (81΄ Λ. Παπαδόπουλος), Μανδύλης, Σχίζας (56΄ Μπουντάκης), Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης (85΄ Ζέκιο), Σουλτανίδης, Κανελλόπουλος, Δημητρίου, Ματσαδές

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Τσάκαλος, Λάζαρης, Βλάχος, Ελ Γκαμάλ, Μαντζώρος, Δημογιάννης, Καμβύσης (88΄ Αγγελίνας), Δημητρακόπουλος, Κυριόπουλος (67΄ Κολοτούρας), Κοβάνης (79΄ Κάραβος), Τρυφιάτης.