Ξέσπασε ο Αιολικός

Μεγάλη νίκη με 3-0 σημείωσε ο Αιολικός επί της Θύελλας Ραφήνας, στο εξ' αναβολής παιχνίδι της 6ης Αγωνιστικής στον 6ο Όμιλο της Γ' Εθνικής, που διεξήχθη στο «Μιχαλέλλειο» Γήπεδο Πλωμαρίου λόγω συντήρησης στον χλοοτάπητα του «Ταρλά».

Η ομάδα της Μυτιλήνης αγωνιζόταν με την πλάτη στον τοίχο, μετά την ήττα την Κυριακή από τον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου στα Λεύκτρα, αναζητώντας μόνο τη νίκη που θα της έδινε τη δυνατότητα να ανασάνει βαθμολογικά. Οι παίκτες αποφασισμένοι από το ξεκίνημα πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και ευτύχησαν να σκοράρουν σε ένα κομβικό σημείο, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με σκόρερ τον Δημήτρη Μπουρού στο 40ο λεπτό.

Στην επανάληψη, ο Αιολικός κατάφερε να φτάσει στο 2-0 με γκολ του Άρη Λαμπράκη στο 67ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Μπουρού, ενώ λίγο πριν τη λήξη πέτυχε και το τελικό 3-0 με σκόρερ τον Λούκα Σπόλιαριτς (86'), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μανδύλης, από πλευράς Θύελλας Ραφήνας, που στο παρελθόν έχει αγωνιστεί με τη φανέλα του Αιολικού στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα.

Το τρίποντο ήταν μονόδρομος για τον Αιολικό και ως εκ τούτου η κατάκτηση των βαθμών αναμένεται να λειτουργήσει ως βάλσαμο εντός του ποδοσφαιρικού τμήματος, ενόψει και της απαιτητικής συνέχειας με τα συνεχόμενα παιχνίδια τις επόμενες ημέρες.

Συνθέσεις:

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Παππάς-Αντωνάκας): Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Κρητικός, Βαλιός, Παλαμουτσής (85' Σεκού), Σπόλιαριτς, Λαζαρίδης (74' Τσομπανέλλης), Κόρνεφ (61' Κατσίκης), Μπουρούς, Λαμπράκης (90' Καλαμπόκας)

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Πάντος, Ιωαννίδης, Φύτρος (6' λ.τρ. Παπαδόπουλος, 72' Αράπης), Μανδύλης, Σχίζας, Ντόσκας, Χαρακτίδης (88' Σαντίκο), Μπουντάκης (65' Ζέκιο), Κανελλόπουλος, Δημητρίου, Ματσαδές