Διπλό στους Αγίους Αναργύρους ο Αθηναϊκός

Σημαντική νίκη για τον Αθηναϊκό που επικράτησε στην έδρα της Ελπίδας Αγίων Αναργύρων με 0-2.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις από τις δύο ομάδες. Στην μεγαλύτερη ευκαιρία της Ελπίδας, ο Λάνη έκανε ωραία ατομική προσπάθεια εκτός περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Το σουτ του Κατσούλα για τους φιλοξενούμενους στο 25′, πέρασε πάνω από την εστία του Νικολίτσα. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους ο Αθηναϊκός βρήκε το γκολ. Έπειτα από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή και δύσκολη απόκρουση του Νικολίτσα σε σουτ του Κατσαούνου, η μπάλα έφτασε και πάλι στον μέσο του Αθηναϊκού που με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσομπανάκος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Ελπίδας και έστειλε εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 63′ το σουτ του Κοτταρίδη πέρασε άουτ, όπως και το σουτ του Λάιου από καλή θέση στο 68′. Στο 83′, έπειτα από διεκδίκηση του Γιαμαρέλου με τον Τραγουστή εντός περιοχής, ο διαιτητής Μπαλογιάννης υπέδειξε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λημνιός, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Το 0-2 ήταν το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων…

Ελπίδα Αγίων Αναργύρων: Νικολίτσας, Κάβουρας (68′ Γιαμαρέλος), Κοτταρίδης, Παππάς, Κουνάδης, Λυμπερόπουλος, Ροκανάς (58′ Κίτσος), Ντάλλας, Ζενουνλλάρι (58′ Τζουρμανάς), Πάσχος (76′ Κολτούκης), Λάνη

Αθηναϊκός: Ρούμπας (83′ Νάρρια – Κοντρέρα), Ταρσαναλής, Ζάχος, Μπαλίου (60′ Τσάμπρας), Μαυρομματάκης, Κατσαούνος, Κούτσιας, Κατσούλας (60′ Λάιος), Λημνιός Τσομπανάκος (60′ Θεοδοσίου), Τραγουστής,