Δίκαια πρωταθλητές οι Σαλαμινομάχοι, μετά από 7 χρόνια στην Α' Πειραιά

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Ένα νευρικό παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες παρακολουθήσαμε στο γήπεδο των Σιταποθηκών ανάμεσα στο ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ και τους ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΥΣ που "καίγονταν" για βαθμούς για διαφορετικούς λόγους.Τελικοί νικητές οι φιλοξενούμενοι με σκορ 0-2, που σημαίνει ότι ανεβαίνουν στην μεγάλη κατηγορία του Πειραιά, ενώ το ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ θα διεκδικήσει την παραμονή του στην διαδικασία των play out... Στο Α' ημίχρονο την πρώτη μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι φιλοξενούμενοι στο 21' όταν ο Πασαλής σούταρε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα Κιλμπασάνη. Στο 28' ο Καραμπάσης έφτασε κοντά στο γκολ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 43' ο Μπένος απείλησε για το ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ. Πάντως την πιο μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους έχασαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων οι ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ (είχαμε σοβαρό τραυματισμό του Μετρεβέλι και χάθηκαν αρκετά λεπτά παιχνιδιού) όταν σουτ του Ράμφου από το ύψος της περιοχής απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κιλμπασάνης... Το Β' ημίχρονο συνεχίστηκε στον ίδιο ακριβώς ρυθμό, με πολύ άγχος, καθυστερήσεις για τραυματισμούς ποδοσφαιριστών και λίγες φάσεις. Στο 62' ο Κουγιουμτζής για τους γηπεδούχους έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, και μέχρι το τέλος του αγώνα δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο. Όμως το φινάλε ήταν απρόοπτο! Στο 86' ο Περράκης σκόραρε σε αντεπίθεση για την ομάδα της Σαλαμίνας και έγραψε το 0-1! Και το "κερασάκι στην τούρτα" για τους ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΥΣ ήταν το γκολ του Τάνκα στις καθυστερήσεις που πέτυχε το τελικό 0-2! Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε φυσικά τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την πρωτιά και την απ' ευθείας άνοδο στην Α' κατηγορία...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ (Νίκος Διαμαντόπουλος): Κιλμπασάνης, Διακογιάννης, Μαρουσάκης, Παλαιστίδης, Σαμπάνης, Σαμουρίδης (85' Καραγεωργόπουλος), Αλιάσι (85' Κριεμάδι), Μπαλτιμάς, Μετρεβέλι (37' Κουγιουμτζής), Καραμπάσης, Μπένος (66' Βέτσικας)

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ (Δημήτρης Γραμματικός): Βορρίσης, Κουκής (80' Σιγάλας), Νομικός (19' Αποστολίδης), Σαράτσι, Κωνσταντινίδης, Περράκης, Ασλάνι, Ράμφος, Πασαλής, Τάνκας, Ευαγγέλου (55' Τουμπαρίδης).

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Λάμπρος Τζαγκαράκης με βοηθούς τους Γιάννη Κάζα και Άρη Μαμσάκο, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Λάμπρος Αναγνώστου και γιατρός ο Γιώργος Ρουμπέκας...