Η... κούπα και η άνοδος στα Ιλίσια 2004, από 1-2, 3-2 τον Αίμο Πετρούπολης!

Ο Στέλιος Ξενιτίδης είχε δώσει στα μέσα Αυγούστου ότι θα έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του προκειμένου τα Ιλίσια 2004 να επιστρέψουν στην Β' ΕΠΣΑ.

Σήμερα, Κυριακή (14/4) η οικογένεια του κ. Ξενιτίδη αισθάνεται δικαιωμένη αφού η ομάδα σε ένα ματς θρίλερ κατάφερε να καταβάλει την σθεναρή αντίσταση του Αίμου Πετρούπολης και "κλειδώσει" και μαθηματικά την άνοδο στην Β κατηγορία της ΕΠΣ Αθηνών.

Η ομάδα του κέντρου έβγαλε χαρακτήρα παρότι βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 1-2 και πήρε εν τέλει τη νίκη που της δίνει το εισιτήριο για την Β' ΕΠΣΑ.

Τα Ιλίσια 2004 επιστρέφουν στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία και πλέον η ικανοποίηση είναι έκδηλη στα πρόσωπα όλων.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι έδιναν αγώνα δίχως αύριο και το γνώριζαν αυτό εξ αρχής.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι μπου μπήκαν δυνατά στο ματς έχοντας δοκάρι στο

Τα Ιλίσια προηγήθηκαν στο 15 με ωραίο σουτ του Λιαπη εκτός περιοχής ο οποίος εξιλεώθηκε για το χαμένο τετ α τετ στο 13’ . Ο Αίμος έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε στο 32’ με τον Κοντη ενώ έφερε τούμπα το ματς με απευθείας φάουλ του ίδιου ποδοσφαιριστή στο 42', κάνοντας δύσκολο το έργο των πρωταθλητών.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ζωγράφου μπήκε δυνατά και έφερε τον αγώνα στα ίσια με σκόρερ τον Τζίρο.  Μετά από αναμπουμπούλα που δημιουργήθηκε στη μικρή περιοχή ο νεαρός μέσος με κοντινό πλασέ ισοφάρισε και έδωσε άλλη τροπή στον αγώνα. Μετά ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων που... έψαξαν το γκολ της νίκης. Εκείνο ήρθε στο 80’ όταν ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Καψάλης με σουτ έγραψε το τελικό 3-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Νωρίτερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε δοκάρι.

ΙΛΙΣΙΑ (Περικλής Παπαζαφειρόπουλος) Χρυσαναστάσης (46 Θεοδώσης), Λίτο, Φυτόπουλος (46' Δουλίογλου), Φερεντίνος, Σώκλας Χρ., Κυριακοπουλος, Παφλιάς (79' Πετρίδης), Τζιρος, Λιαπης, Καψάλης (79' Μέξης), Σωκλας Β. (66' Σαρλάνης)

ΑΙΜΟΣ: Πολυχρονόπουλος, Νίτσικας, Λιάσκος (69' Κονδυλόπουλος), Κοτσαύτης, Χατζηδάκης (69' Καπουράνη), Σαμαλίδης, Κοντη, Παπαδάκης (59' Μπουραντάς), Κυρεσης, Προφιλης (59' Μαλέσκος), Κωστάκης.