Στο 94' το 5 στα 5 οι Σαλαμινομάχοι, 2-3 τον Πανφαληρικό

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Φοβερό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο γήπεδο της Χαραυγής όπου οι ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ πήραν τη νίκη κυριολεκτικά στην τελευταία φάση κόντρα στον νεανικό ΠΑΝΦΑΛΗΡΙΚΟ και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας του Β' ομίλου της Β' κατηγορίας της ΕΠΣΠ! Το Α' ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους που με πολύ σωστή τακτική κρατούσαν καλά στα μετόπισθεν και απειλούσαν με καλά οργανωμένες αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές στο 18' ο Τσίκας έγραψε με υποδειγματικό τρόπο το 1-0 και έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΝΦΑΛΗΡΙΚΟ! Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στη συνέχεια, έχασαν τεράστιες ευκαιρίες με τον Ράμφο στο 24' και τον Πασαλή στο 31' αλλά μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο μέρος δεν άλλαξε κάτι αν και είχαμε κάποιες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες... Στο Β' ημίχρονο είδαμε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι, καθώς οι παίκτες του Δημήτρη Γραμματικού μπήκαν αποφασισμένοι να το "γυρίσουν". Αρχικά στο 50' ισοφάρισαν σε 1-1 με κεφαλιά του Ράμφου μετά από κόρνερ ενώ στο 80' ο Ιλάνογλου έγραψε το 1-2 με ψύχραιμο σουτ. Εκεί που φάνηκε να "ξεκαθαρίζει" το παιχνίδι, οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΝΦΑΛΗΡΙΚΟΥ αντεπιτέθηκαν, ισοφάρισαν στο 84' σε 2-2 με τον Τσίκα, ενώ αμέσως μετά είχαν και δοκάρι! Όμως στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Ιλάνογλου "έσκαψε" την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα Αποστολόπουλο και έγραψε μέσα σε πανηγυρισμούς το τελικό 2-3! Φοβερή εξέλιξη, ενώ φυσικά αξίζουν συγχαρητήρια στους προπονητές και τους ποδοσφαιριστές των σημερινών αντιπάλων που διαφήμισαν με τον καλύτερο τρόπο το ποδόσφαιρο...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΦΑΛΗΡΙΚΟΣ (Μάρκος Λινάρδος): Αποστολόπουλος, Τζοάννης (57' Σερβετάς, 87' Ξέστερνος), Κονδυλάκης, Βουζουνάρας, Αγγελόπουλος, Κάγιο (57' Πουλιανάκης), Διαμαντάκος, Ίσσαρης, Τσίκας, Αραπαντώνης (46' Μενδρινός), Δρακογιάννης.

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ (Δημήτρης Γραμματικός): Βουκούτης, Ανδριανός (46' Νομικός), Αποστολίδης, Στόϊκο, Σαράτσι, Σιγάλας (57' Κωνσταντινίδης), Πασαλής, Ασλάνι, Ιλάνογλου, Ράμφος (87' Καρκαλής), Ευαγγέλου (78' Κουκής).

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Λάμπρος Τζαγκαράκης με βοηθούς τους Χαράλαμπο Μηλιδώνη και Δημήτρη Κωνσταντόπουλο, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Κωνσταντίνος Γεωργίου και γιατρός ο Άγγελος Μαρτάκης...