«Γλυκόπικρο» διπλό στον Κορυδαλλό ο Αίας Σαλαμίνας, 3-0 τον Ερμή

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Στο γήπεδο του Κορυδαλλού ένας μεστός και ουσιαστικός ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ πήρε από την αρχή του παιχνιδιού τα ηνία κόντρα στον γηπεδούχο ΕΡΜΗ και έφτασε σε μια άνετη και δίκαιη επικράτηση με σκορ 0-3, που όμως δεν του αρκεί πλέον, καθώς το Κερατσίνι με την άνετη επικράτηση στη Σαλαμίνα επί του Αμπελακιακού είναι πλέον «αγκαλιά» με το πρωτάθλημα.

Με το καλημέρα στο 1' ο Δάλλας για τους φιλοξενούμενους σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής και απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας Κελεμίδης. Στο 9' νέο σουτ του Χατζή έφυγε μόλις άουτ, αλλά στο 12' ο ίδιος παίκτης δέχτηκε υπέροχη ασίστ από τον Ζέρβα και πέτυχε το 0-1! Στο 20' παραλίγο ο δαιμόνιος Χατζής να διπλασιάσει τα τέρματά του μετά από σύγχυση στην μεγάλη περιοχή του ΕΡΜΗ, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και απείλησαν στο 24' με τον Τζανιδάκη και (κυρίως) στο 26' με σουτ του Καραμάνη που "έξυσε" το δοκάρι του τερματοφύλακα Σαββάκη και κατέληξε άουτ. Ο ΑΙΑΣ απάντησε στις ευκαιρίες των γηπεδούχων με γκολ! Στο 28' με κεφαλιά ο Ζέρβας νίκησε τους αντίπαλους αμυντικούς στον αέρα και έγραψε το 0-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του Α' ημιχρόνου... Στο Β' ημίχρονο οι παίκτες του ΑΙΑΝΤΑ έκαναν συντήρηση δυνάμεων και έφτασαν σε μια άνετη νίκη χωρίς μεγάλες συγκινήσεις, αφού οι γηπεδούχοι δεν πίστεψαν ποτέ στην ανατροπή. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ στο 54' με τον Σταφσουλάϊ και στο 70' με τον Ζέρβα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ζέρβας πέτυχε το τελικό 0-3 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι μετά από ανατροπή του Χατζή. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους νησιώτες να πανηγυρίζουν τρεις ακόμα πόντους παραμένοντας στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου. Αντίθετα οι παίκτες του ΕΡΜΗ ψάχνουν βαθμό ή βαθμούς στα εναπομείναντα παιχνίδια για να σιγουρέψουν την παραμονή στην κατηγορία...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΡΜΗΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ (Λουκάς Κάλλας): Κελεμίδης, Κιούκου (62' Μπεκάκος), Αργεντίδης, Παπαθανασάκης (80' Γραμματόπουλος), Λαζάκης, Καλογερόπουλος, Τζανιδάκης, Γιαννόπουλος (62' Σιδηρόπουλος), Κατσάρας (80' Καστρίτης), Καραμάνης, Καραμπίνης.

ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ (Χρήστος Τάσσης): Σαββάκης, Παπαϊσιδώρου, Τζαβάρας, Δημακάκος, Τζιόλας, Παπασταύρος (86' Ευθυμιάτος), Σταφσουλάϊ (57' Μπιλίμπασι), Δάλλας (85' Λάσκα), Ζέρβας, Κοκλιώτης (65' Μπακουλάτι), Χατζής Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Θοδωρής Πουλόπουλος με βοηθούς τους Παύλο Παπαδόπουλο και Χρήστο Λεκαράκο, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Κανέλλος Στάμος και γιατρός η Αντωνίνα Αλεξέλη...