Παπασπύρου: Μπορούμε να κόψουμε πρώτοι το νήμα

Υπό άλλες συνθήκες, το ισόπαλο 1-1 στο στάδιο της Ν. Σμύρνης δεν θα μπορούσε παρά να είναι ένα θετικό αποτέλεσμα για τον Αιολικό.

Με βάση, όμως, τον τρόπο με τον οποίο εξελίχθηκε ο αγώνας, οι νησιώτες έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο και να παραμείνουν μόνοι στην κορυφή του 4ου ομίλου με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου. Ο Δημήτρης Παπασπύρου μοίρασε, μέσω του Soccerlive, συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές του για την αγωνιστική τους προσήλωση και υπογράμμισε ότι η ομάδα του έχει τα φόντα να αναδειχθεί πρωταθλήτρια. «Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ήμασταν πάρα πολύ καλοί, ενώ είχαμε τις περισσότερες ευκαιρίες και στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο για να προηγηθούμε. Οι παίκτες μου ακολούθησαν τις οδηγίες και εξουδετερώσαμε τα ατού του Πανιωνίου. Ελέγξαμε το παιχνίδι και κάναμε φάσεις, δυστυχώς όμως δεν καταφέραμε να προηγηθούμε. Σε μία ανύποπτη στγμή, μάλιστα, δόθηκε ένα πέναλτι για το οποίο μπορούμε να πούμε -ξεκάθαρα και σήμερα που το έχουμε δει στο βίντεο- ότι δεν υπάρχει. Μείναμε πίσω στο σκορ, παρ' όλα αυτά εκεί έδειξε η ομάδα για ποιο λόγο πρωταγωνιστεί, αντιδρώντας και πετυχαίνοντας την ισοφάριση! Αν, μάλιστα, στο τελευταίο δεκάλεπτο ήμασταν στις τελικές πάσες πιο αποτελεσματικοί, θα μπορούσαμε να είχαμε φύγει με τη νίκη. Θέλω, τέλος, να ευαριστήσω τον κόσμο που ήρθε στη Ν. Σμύρνη και εμψύχωσε τους παίκτες. Περιμένουμε ανάλογη συνέχεια στα εντός έδρας» σχολίασε αναλυτικά ο έμπειρος προπονητής και πρόσθεσε με αφορμή τη συμπλήρωσο του πρώτου μισού της σεζόν: «Ξεκινώντας το πρωτάθλημα, όλοι είχαν χρίσει ως πρώτα φαβορί στον όμιλο Πανιώνιο και Ρόδο, υποτιμώντας και εμάς και τη Μύκονο, αλλά έχουμε αποδείξει, εμείς κυρίως, όσο περνούν τα παιχνίδια ότι με ανάλογες εμφανίσεις, στο τέλος μπορούμε να κόψουμε πρώτοι το νήμα. Σίγουρα, ευχάριστη έκπληξη μαζί με εμάς είναι και η ομάδα της Μυκόνου. Θεωρώ πως η τετράδα θα πάει μέχρι τέλους, αλλά πιστεύω ότι θα είμαστε αυτοί που θα πανηγυρίσουμε».