Aιολικός: Έχει την ποιότητα, έχει και το μέταλλο!

Από το ξεκίνημα της σεζόν έδειχνε με την παρουσία του πως είχε την ποιότητα για να πρωταγωνιστήσει στον φετινό 4ο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Στην πορεία ο Αιολικός αποδεικνύει πως, εκτός από τις αγωνιστικές αρετές, διαθέτει και το μέταλλο που απαιτεί ο πρωταθλητισμός! Το απόγευμα της Κυριακής (26/2), για παράδειγμα, το συγκρότημα του Δημ. Παπασπύρου κατάφερε να πετύχει άλλη μία ανατροπή τη φετινή σεζόν, κερδίζοντας ακόμη ένα παιχνίδι που στην αρχή έμοιαζε να «στραβώνει»! Το 2-1 απέναντι στον Αίαντα Γαστούνης σημειώθηκε με περιπετειώδη τρόπο και στο τέλος διατήρησε τον Αιολικό στην κορυφή της κατάταξης και στο +3 από τη δεύτερη Ρόδο. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από το 5ο λεπτό, όταν ο Σταθάτος εκτέλεσε με άψογο τρόπο και η μπάλα... προσγειώθηκε στην αριστερή γωνία της εστίας του Μουζάκη με τη βοήθεια και του ανέμου για το 0-1! Οι νησιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και αφού πρώτα προειδοποίησαν με δοκάρι σε δυνατό σουτ του Ντινιωτάκη, έφεραν το ματς στα ίσια με πλασέ εξ επαφής του Μακρή από σέντρα σουτ του Καρλίτος στο 32ο λεπτό (1-1)! Στο δεύτερο μέρος οι κυανόλευκοι πίεσαν για την ισοφάριση, την οποία πέτυχαν στο 76' με κοντινό σουτ του Καρλίτος, που εξελίχθηκε σε μορφή του αγώνα για τον Αιολικό! Σημειώνεται πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σταθάτου, ο οποίος αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα.

Διαιτητές: Μαράνος, Καραγεώργος-Καμπιώτης (Αθηνών)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δημήτρης Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Αρναούτογλου (72' Μουκίδης), Ποτουρίδης, Γκαντσίερ, Νικολάου (56' Δερμιτζάκης), Στεφάνοβιτς (72' Άνθης), Καρλίτος (83' Αννιτσάκης), Ντινιωτάκης, Αποστολόπουλος (83' Παστρικός), Μακρής

ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Βίλιος, Βράμπι, Κάρδαρης, Χριστοφοράτος, Αρνίλντο, Βάτσης, Καραγιώργης, Τσιρίκος, Σταθάτος, Κουλούρης, Μουτσάι