Έσπασε το... ρόδι στο 2024 ο Ηρακλής Περιστερίου, 2-0 τον Άρη Χολαργού

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ηρακλής στο Περιστέρι, καθώς επικράτησε με 2-0 του Άρη Χολαργού, αναρριχήθηκε στην 8η θέση με 19 βαθμούς και άφησε τον σύλλογο των βορείων προαστίων στους 15 πόντους και την 11η θέση που είναι «ασφαλείας» μετά από 14 αγωνιστικές στον 1ο όμιλο της Β’ ΕΠΣΑ.

Ρεπορτάζ: Γιάννης Γραμματικός

Το παιχνίδι ήταν γρήγορο, όμως δεν διεκδικεί «δάφνες ποιότητας». Τρομερό γκολ από τον Νίκο Μήτρο για το 1-0 μόλις στο 1ο λεπτό, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε στο 29’ ο Νίτας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Ο Σταμπουλής είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι του Καλαμάρη στο 67’, ο Άρης δεν… μπήκε στο ματς και κάπου εκεί η… πλάστιγγα έγειρε στον Ηρακλή.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 1-0,

1' Με δυνατό σουτ του Νίκου Μήτρου από τα 25 μέτρα θα ανοίξει το σκορ ο Ηρακλής μετά από την πάσα του Πουρίκη.

7’ Χαμένη ευκαιρία από τον Νίτα.

9’ Μακρινό σουτ του Κασνέτση με τον Καλαμάρη να μπλοκάρει.

17’ Από την ίδια θέση, ο Νίκος Μήτρος παραλίγο να σκοράρει ξανά, αλλά ο Κουλλόλι απέκρουσε δύσκολο σουτ στο «Γ».

26’ Ο Ζ. Μαρκάκης επιχείρησε ένα σουτ από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να παίρνει τα φάλτσα και να καταλήγει άουτ 2-0,

29’ Κερδισμένο πέναλτι από τον Νίκο Μήτρο, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού του Άρη Χολαργού και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίτα διπλασιάσε τα τέρματα.

39’ Διαμαρτυρία για χέρι (πέναλτι) από τον Ηρακλή εντός περιοχής 2ο ημίχρονο

67’ Ο Σταμπουλής επιχείρησε να κάνει κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

75’ Ο Σταμπουλής ήταν απειλητικός, με τον Καλαμάρη να αποκρούει στο «Γ» και να κρατά το μηδέν της ομάδας του.

76’ Συνεργασία του Νίτα με τον Ν. Μήτρο με τον τελευταίο να εκτελεί από την μικρή περιοχή και τον Κουλλόλι να σώζει ξανά την ομάδα του.

86’ Διαμαρτυρία για πέναλτι του Καλαμάρη από τον Άρη Χολαργού.

90’ Χαμένο τετ α τετ από τον Πουρίκη με τον Κουλλόλι να δηλώνει παρών.

Διαιτητές: Σταθόπουλος, Καράμπελας- Πάσκος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΡΙΣΤ. (Σταύρος Ηλιόπουλος): Καλαμάρης, Σοροβίγκας, Νίκος, Μήτρος Π., Σάσσαλος Ε., Βασίλειου, Χρυσοχόος (46’ Βαρδαραμάτος), Μήτρος Ν. (83’ Μαρίνος), Νίτας, Ζαφειράτος Αιμ. (75’ Ζαρκαλής), Πουρίκη

ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Νίκος Λιβαθηνός): Κουλόλλι, Κεφαλάς, Μαρκάκης Δ., Καλαβρυτινός, Κασνέτση, Βλάχος, Σταμπούλης, Μαρκάκης Ζ. (55’ Καραμουσλής), Παντελής, Παπαπαναγιώτου (66’ Μωραΐτης), Γκιάτης (77’ Μπορτσέφσκι)